An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

Vice Admiral Kenneth Whitesell

Commander, Naval Air Forces/Commander, Naval Air Force, U.S. Pacific Fleet

Mr. Bryan Scurry

Executive Director, Naval Air Forces, U.S. Pacific Fleet

Captain Todd "Chimi" Cimicata

Chief of Staff, Naval Air Force, U.S. Pacific Fleet

Force Master Chief Jason M. Haka

Force Master Chief, Naval Air Force, U.S. Pacific Fleet

Comman​der Samuel R. Aldridge

Commanding Officer, Patrol Squadron (VP) 69

20 December 2020 A native of Redding, CA, Commander Aldridge graduated from Colorado Mesa University in 1997, earning a Bachelor of Arts in Political Science/Criminal Justice. CDR Aldridge was commissioned through Officer Candidate School at NAS Pensacola, FL and began flight training in May 2003. He earned his Naval Flight Officer Wings in November 2004. In January 2005, CDR Aldridge reported to the Fleet Replacement Squadron, VP-30 “Pro’s Nest” for initial training as a P-3C Navigator.

CDR Aldridge began his operational flying in July 2005 with the “Fighting Marlins” of VP-40. While a Marlin, he deployed to 5th Fleet in support of Operation IRAQI FREEDOM and 7th Fleet. He was designated the squadron NFO NATOPS Officer, a Mission Commander and a Weapons and Tactics Instructor by the Maritime Patrol and Reconnaissance Weapons School (MPRWS).

CDR Aldridge reported to the CPRW-10 Wing Training Unit in January 2009 where he taught and evaluated P-3 tactics. He was the Advanced Readiness Program Manager and led squadron Operational Readiness Evaluations required for deployment certification. CDR Aldridge also qualified as a watch officer at the Wing’s Tactical Operations Center.

In June 2011, CDR Aldridge reported to the CPRW-10 DET Fleet Support Unit where he served as a P-3 Littoral Surveillance Radar System (LSRS) Instructor Tactical Officer. He deployed to 5th and 7th Fleets as a part of detachments flying LSRS missions. During the tour, he assisted with the re-write of the LSRS NATOPS manual and authored the LSRS P3QS endorsed by the MPRWS and used throughout the Fleet.

​​​​​​​​CDR Aldridge re-designated as a Reserve Full-Time Support officer in January 2014 and reported to the “Totems” of VP-69 for his Department Head tour. He served as the Training, Operations and Maintenance Officer as well as a squadron assistant NATOPS instructor supporting a deployment to 7th Fleet in 2016.

In February 2017, CDR Aldridge reported to the Naval War College to enroll in the Master’s degree program. He graduated with distinction in March 2018 with a degree in Defense and Strategic Studies.

CDR Aldridge reported to Commander Naval Air Force Reserve in April 2018 and served as the Maritime Patrol and Reconnaissance Force Program Manager. CDR Aldridge reported to VP-69 as the Executive Officer in December 2020.

CDR Aldridge has accumulated over 2,200 flight hours. His awards include the Defense Meritorious Service Medal, Navy Commendation Medal (2 awards), and Navy/Marine Corps Achievement Medal (3 awards) and various service awards and ribbons.
Internet Explorer will not be supported on NMCI starting June 15. You will have to use Microsoft Edge moving forward to access JALIS. In order to do this- first you will need to put edge into explorer mode. If you need assistance in this process please see the PowerPoint under the announcement tab  on the SharePoint website at  https://private.navyreserve.navy.mil/CNAFR/NALO/Pages/NRH_Default.aspx       
Guidance-Card-Icon Dept-Exclusive-Card-Icon