Command Master Chief Conroy C. McKenzie

Command Master Chief, Strike Fighter Squadron (VFA) 102

26 October 2020 Command Master Chief McKenzie is a native of St Mary, Jamaica.  He assumed the duties as Senior Enlisted Leader of VFA 102, Iwakuni Japan 11 May 2020.

In May 2001 he enlisted in the United States Navy. Following completion of basic training at Recruit Training Command Great Lakes, Chicago, Illinois, he reported for “A” School at the Naval Technical Training Center Pensacola, Florida. Upon completion of Aviation Mechanic technical training, Airman McKenzie reported to his first duty station Patrol Squadron Five (VP-5), Jacksonville, Florida October 2001.   February 2006 Petty Officer Second Class McKenzie reported for Non-destructive Inspection (NDI) “C“ School Pensacola, Fl.  After Graduation, he was assigned to Fleet Readiness Center South East (FRSCE), formerly Aircraft Intermediate Detachment (AIMD) Jacksonville Fl.  Soon after reporting to FRCSE in June 2006, he was promoted to First Class Petty Officer (PO1).   As the Airframe’s Department Leading Petty Officer (LPO) he was responsible for the supervision and production effort across seven work centers and provided material support to maritime and carrier-based aircrafts.

December 2009 PO1 McKenzie reported to AIMD Bahrain. Assigned duties include NDI Technician, Airframe’s LPO, Quality Assurance Representative and Quality Assurance Officer. During his tenure, he provided intermediate level maintenance and technical support to squadron and detachments forward deployed to the U.S. 5th FLEET AOR.  While stationed at AIMD Bahrain he was promoted to Chief Petty Officer (CPO) FY-12. February 2102 CPO McKenzie joined the “I love IKE” team on board the USS Dwight D Eisenhower (CVN69). Primary duties include Airframe’s Branch CPO, Airframe’s Leading Chief Petty Officer (LCPO).

March 2015 he PCS to COMFAIRFORWARD Atsugi, Japan to join the maintenance team. That same year he was promoted to Senior Chief Petty Officer.  He served in the capacity of Department LCPO, MPA inspector, ISIC NDI specialist/ program manager and Airframe’s class desk.

March 2018 to April 2020 he served as the Command Senior Enlisted Leader onboard NAVSUP Fleet Logistic Center Bahrain.

He was selected into the Command Senior Chief/Command Master Chief Program FY-17. He is a graduate of the Holmwood Technical High School Manchester, Jamaica, holds a Diploma in Mechanical Engineering from the University of Technology, Jamaica and a Bachelor’s in Profession Aeronautic from Embry Riddle Aeronautical University.  Additionally he is a graduate of the U.S. Navy Senior Enlisted Academy and the CMC/COB Course.  He is married and has a total of four children.

CMDCM McKenzie is designated an Air and Surface Warfare Specialist. Personal decorations include a Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal (four awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (eight awards), various unit and campaign awards.
Guidance-Card-Icon Dept-Exclusive-Card-Icon